اسپندش - دانلود رایگان فیلم، سریال، موزیک و انیمیشن

بیوگرافی سعید ملک پور مدیر ارشد سایت آویزون دهه 80

سوابق تحصیلی و شغلی سعید ملک پور مدیر سایت مستهجن

حکم اعدام سعید ملک پور 

سعید ملک پور کیست 

سعید ملک پور,بیوگرافی سعید ملک پور,مدیر سایت مستهجن دهه 80,سعید ملک پور ,عکس های سعید ملک پور,سوابق تحصیلی و شغلی سعید ملک پور,حکم اعدام سعید ملک پور,مدیر سایت آویزون,سایت آویزون چه سایتی است,سایت مستهجن آویزون

بیوگرافی سعید ملک پور 

سعید ملک‌پور (زاده خرداد ۱۳۵۴) فعال سایبری و زندانی محکوم به جرائم سایبری است. وی در سال ۱۳۸۶ دستگیر و از سوی دادگاه انقلاب محکوم به اعدام شد و در شهریور ۱۳۹۲ اعلام شد که حکم او با یک درجه تخفیف به حبس ابد تغییر یافته‌است.
ملک‌پور در ۲۹ تیر ۱۳۹۸ در حالی که بعد از ۱۱ سال زندان برای نخستین بار با وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی به مرخصی آمده بود، به کانادا گریخت.

سعید ملک پور کیست 

سعید ملک پور که در دهه ی ۸۰ اقدام به راه اندازی و مدیریت سایت های مستهجن کرده بود و در کانادا زندگی می‌کرد; طی سفری به ایران در مهرماه سال ١٣٨٧ بازداشت و در اوین زندانی شد; او پس از محاکمه در دادگاه انقلاب, به اعدام محکوم شد که دیوان عالی کشور این حکم را تأیید کرد.

ملک پور در کانادا به طراحی سایت های اینترنتی اشتغال داشته است.

محمود علیزاده طباطبایی وکیل سعید ملک پور ۴ شهریور سال ۹۲ به تسنیم گفته بود با دستور قطعی رئیس قوه‌قضاییه آیت الله آملی‌لاریجانی; حکم اعدام ملک پور متوقف و به حبس ابد تبدیل شده بود.

در روز‌های گذشته نیز برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که سعید ملک‌پور پس از تودیع وثیقه یک‌ونیم میلیارد تومانی از کشور خارج شده است.

هنوز هیچ مرجع رسمی; درباره فرار یا خروج قانونی سعید ملک پور از کشور موضع گیری نکرده است.

وی متولد خرداد ماه ١٣۵۴; فارغ التحصیل رشته مهندسی متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف با سابقه کار کارشناسی در شرکت ایران خودرو; مرکز تحقیقات رازی‌ و یکی‌ از بازرسان شرکت گرما فلز بوده است.

تاکنون دولت‌های کانادا، آمریکا و فرانسه به محکومیت ملک‌پور اعتراض کرده‌اند.

پروند ملک پور با پرسش ها و ابهامات زیادی مواجه است; سازمان عفو بین الملی می نویسد که یکی از برنامه های کامپیوتری وی; به طور غیرقانونی مورد سوء استفاده قرار گرفته و در پخش تصاویر پورنوگرافیک کاربرد داشته است; اما این سازمان توضیح نمی دهد که چه کسانی مسئول این سوء استفاده هستند.

سوابق تحصیلی و شغلی سعید ملک پور 

ملک‌پور مدرک کارشناسی متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف دارد. او سابقه کار در شرکت ایران خودرو و مرکز تحقیقات رازی را داشته و مدتی نیز بازرس شرکت گرما فلز بوده‌است. او در سال ۱۳۸۴ به کانادا مهاجرت نمود و در سال ۱۳۸۷ برای ادامه تحصیل از دانشگاه ویکتوریا پذیرش گرفت، ولی قبل از شروع تحصیل برای ملاقات با پدر بیمارش به ایران بازگشت.

زندانی و حکم اعدام سعید ملک پور

او در مهرماه ۱۳۸۷ در تهران دستگیر شد و از سوی ارتش سایبری ایران به مدیریت سایت‌های پورنوگرافی فارسی‌زبان متهم شد. مقامات قضایی ایران او را از متهمان پرونده موسوم به «مضلین ۲» مربوط به جرائم رایانه‌ای خواندند که برای برخورد با سایت‌های «مستهجن» به راه افتاده بود.

فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق طراحی سایت‌های مستهجن، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رئیس‌جمهور، ارتباط با گروه‌های معاند نظام و فساد فی الارض از جمله اتهاماتی بود که برای سعید ملک‌پور در نظر گرفته شد و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی بابت آن حکم اعدام و هفت سال و نیم حبس صادر شد.محمود علیزاده طباطبایی وکالت او را بر عهده داشت و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی توسط قاضی مقیسه‌ای محاکمه و به اعدام محکوم شد. این حکم جهت تأیید به دیوان عالی کشور ارسال گردید. حکم اعدام سعید ملک‌پور در دی ماه ۱۳۹۰ در دیوان عالی کشور تأیید شد.و در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۰، برای اجرای احکام ارسال شد.

ملک‌پور مدعی بود در صورت بررسی پرونده توسط کارشناس کامپیوتر و اینترنت می‌تواند بی‌گناهی خود را ثابت کند. او بر این عقیده بود که طبق عرف برنامه‌نویسی، اسم و مشخصات کامل خود را در فایل این برنامه نوشته شده وارد کرده و این برنامه بدون اطلاعش در یک سایت مستهجن استفاده شده‌است و چون تنها او اسم حقیقی‌اش قابل شناسایی بوده به اتهام راه‌اندازی و مدیریت سایت دستگیر شده‌است.

اعترافات سعید ملک پور 

سعید ملک‌پور در اعترافات تلویزیونی خود که از طریق سایت گرداب و خبرگزاری فارس نیز منتشر شد ادعا کرد در کانادا و با حمایت یک شرکت آمریکایی اقدام به تأسیس وبگاه‌های آویزون، ایران سکس و ایکس‌پرشیا نموده‌است. دراین مستند رضا کیان منش راد، بازپرس پرونده تأیید کرد که دستور بازداشت سعید ملک‌پور و دیگر متهمان این پرونده از سوی او و همکارانش صادر شده‌است.

نامه از درون زندان

 در اسفندماه سال ۱۳۸۸ نامه‌ای از ملک‌پور منتشر شد. او در این نامه شرح داده که بدون مشاهده‌ی حکم و کارت شناسایی در میدان ونک به‌زور بازداشت شده‌است و بعد از آن بلافاصله مورد شکنجه و آزار جسمی قرار گرفته‌است و همچنین در همان روز اول وادار شده که اوراقی را بدون خواندن امضا کند.

او می‌گوید از زمان بازداشت به مدت ۳۲۰ روز در حبس انفرادی، بدون ملاقات و بدون دسترسی به کتاب و روزنامه به سر برده و تنها یک مهر و یک بطری آب در اختیار داشته‌است و در تمام این مدت زیر فشار و شکنجه بوده‌است. پدر او در آخرین روزهای اسفند ۸۷ فوت کرد ولی حدود ۴۰ روز بعد در یک تماس تلفنی ۵ دقیقه‌ای از این امر مطلع شد و بازجو پس از مشاهده ضجه و زاری او در پای تلفن به مسخره کردن او می‌پردازد و قهقهه سر می‌دهد.

او همچنین مدعی است حساب‌های کارت اعتباری و پی‌پال او مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند و نیز بازجویان با فشار و نیز طرح این مسئله که فیلم‌های مصاحبه برای دریافت بودجه پروژه گرداب است و وعده آزادی با وثیقه او را راضی به اعتراف تلویزیونی کرده‌اند و پخش این اعترافات بدون پوشش صورت و در فاصله روز سوم تا هفتم درگذشت پدرش ضربه سختی به خانواده او وارد آورده‌است.

او می‌گوید وقتی از من خواستند که در مقابل دوربین از خریداری یک نرم‌افزار از انگلستان و قرار دادن آن روی وب‌سایت خودم صحبت کنم و بگویم در صورت بازدید اشخاص از این سایت، این نرم‌افزار بدون آگاهی وی بر روی کامپیوتر او نصب شده و پس از آن کنترل وب کم کامپیوترش حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است به دست من می‌افتد و به این ترتیب من از طریق اینترنت از اتاق خواب افراد فیلم تهیه می‌کردم. با این که من به بازجوها گفتم، چنین چیزی از نظر فنی امکان‌پذیر نیست، آنها پاسخ دادند کاری به این کارها نداشته باش.

فرار سعید ملک پور 

محمود علیزاده طباطبایی وکیل ملک پور پس از انتشار خبر فرار موکلش گفته:

در روز‌های گذشته از زندان با بنده تماس گرفتند و اعلام کردند که با مرخصی سعید ملک پور موافقت شده و او با تودیع وثیقه از زندان خارج شده است, خروج او از زندان برای مرخصی بوده و وثیقه ارائه کرده است و اگر از کشور خارج شده و فرار کرده کار بسیار اشتباهی بوده است; زیرا این اقدام, کار را برای ارائه تسهیلاتی این چنینی برای سایر زندانیان سخت می‌کند.

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها