اسپندش - دانلود رایگان فیلم، سریال، موزیک و انیمیشن

شناخت کامل گرگ و سگ و دلایل و علت ترس گرگ از سگ

مقابله با حمله گرگ

نحوه مقابله با حیوانات وحشی همانند گرگ

پیشگیری از حمله گرگ

از ورود به مناطقی که احتمال وجود گرگ دارد، خودداری کنید.

احساس حضور گرگ در محل اتراق و کمپینگ

چگونه رد پای گرگ ها را تشخیص دهیم؟

آتشی بزرگ و پر دود برپا کنید

با سر و صدای زیاد قلمرو خود را مشخص کنید

اگر با گرگ مواجه شدید، چه کنید؟

پس هیچ گاه فرار نکنید و ندوید!  

ترس گرگ از سگ چیست ؟

مقابله با حمله گرگ

بسیاری از افرادی که به طبیعت گردی می پردازند و برای گشت و گذار و سفر، مناطق طبیعی را انتخاب می کنند، در حقیقت وارد محل زندگی دیگر حیوانات می شوند. بسیاری از این حیواناتی که در حیات وحش یک ناحیه زندگی می کنند، وحشی بوده و روبرو شدن با آن ها می تواند برای گردشگر خطرساز باشد. گرگ ها از جمله این حیوانات وحشی هستند که در تمام مناطق کویری، جنگل ها، دشت ها و تقریبا در تمام نواحی طبیعی یافت می شوند. بنابراین قبل از سفر به هر طبیعتی بهتر است که راه های مقابله با حمله گرگ را بدانید. در مجله الی گشت برای بالا بردن سطح آگاهی خوانندگان و طبیعت دوستان و آشنایی بیشتر در مورد مقابله با حمله گرگ این مطلب را تهیه نموده ایم.

نحوه مقابله با حیوانات وحشی همانند گرگ

هر زمان که به درون طبیعت قدم می گذارید، باید خود را برای روبرو شدن با حیوانات وحشی که در آن طبیعت زندگی می کنند آماده کنید. قبل از آنکه برای مقابله با حمله گرگ خود را آماده نمایید، باید بیشتر این حیوان شکارچی را بشناسید. در واقع گرگ ها شکارچیان بسیار قدرتمند و خظرناکی هستند که عموما به صورت گروهی حمله می کنند. در مجموع گرگ ها حیواناتی باهوش هستند که به انسان ها نزدیک نمی شوند و حمله نمی کنند مگر اینکه شرایط بسیار خاصی اتفاق افتاده باشد. بنابراین دانستن راه های مقابله با حمله گرگ ها برای هر طبیعت گرد و راهنمای طبیعت واجب و ضروری است. در چنین مواقعی راهکارهایی وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید. این روش ها را در دنباله این مطلب می خوانید.

پیشگیری از حمله گرگ

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. زمانی که وارد طبیعت می شوید، بهتر است کارهایی را انجام دهید تا اصلا با گرگی روبرو نشوید. چه برسد به اینکه به مقابله با حمله گرگ بپردازید!

از ورود به مناطقی که احتمال وجود گرگ دارد، خودداری کنید.

این موضوع اولین و ابتدایی ترین نکته است. قبل از اینکه پا به درون طبیعت بگذارید، راجع به حیوانات وحشی که در آن طبیعت زندگی می کنند، اطلاعات کسب کنید. با این حال اگر وارد منطقه شدید و گرگی را مشاهده کردید، بهتر است سریعا و به آرامی، از آن منطقه دور شوید. دیدن یک گرگ نشانه بودن گله گرگ ها در آن نزدیکی است. پس بهتر است از آن ها دور شوید.

احساس حضور گرگ در محل اتراق و کمپینگ

چه به تنهایی طبیعت گردی می کنید و چه گروهی به سفر می روید، اگر احساس کردید در اطرافتان گرگی وجود دارد، بهتر است اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله با حمله گرگ انجام دهید. اول اینکه از کجا بفهمید در اطرفتان گرگ وجود دارد؟

شنیدن صدای زوزه گرگ از دور می تواند نشانه ای از حضور گرگ باشد. صدای زوزه گرگ تا فاصله ۱۶ کیلومتری قابل شناسایی است.

رد پای گرگ ها را در آن ناحیه مشاهده کنید. اگر چه تشخیص رد پای سگ ها و گرگ ها از یکدیگر بسیار مشکل است اما باز هم تمایز بین آن دو وجود دارد. در رد پای گرگ اثر ناخن هر پنجه بر روی زمین دیده می شود.

چگونه رد پای گرگ ها را تشخیص دهیم؟

  •  سگ ها به صورت مارپیچی و نامنظم حرکت می کنند اما گرگ ها به صورت منظم و در یک خط مستقیم حرکت می کنند.

  • عموما در فاصله های زیاد از روستاها و آبادی ها سگی وجود ندارد. بنابراین بیشتر گرگ ها در این مناطق زندگی می کنند.

  • گرگ ها دسته جمعی حرکت می کنند. پس شاید با چندین رد پای منظم از گرگ ها روبرو شوید.

  • فاصله بین رد پاهای جلویی با رد پاهای عقبی در گرگ ها بیشتر از ۶۵ سانتی متر است و این فاصله در چندین قدم تغییر نمی کند اما در سگ ها فاصله بین پاهای عقبی و جلویی در هر قدمی تغییر می کند.

  • در اکثر موارد رد پای گرگ بزرگ تر از رد پای سگ است که معمولا گفته می شود رد پای گرگ از ۱۰ سانتی بزرگ تر است.

امروزه در طبیعت ایران، گونه ای از آمیزش گرگ و سگ وجود دارد که بسیار خطرناک بوده و نزدیکی به محل زندگی آن ها برای هر فردی خطرناک است. ترجیحا سعی کنید که در گروه های حداقل ۴ نفره وارد طبیعتی شوید که چنین حیواناتی وجود دارند.

آتشی بزرگ و پر دود برپا کنید

یادتان باشد که گرگ ها با اینکه بوی طعمه خود را از فاصله ۵٫۲ کیلومتری حس می کنند اما آن ها به شدت از آتش و دو فراری اند. اگر آتش روشن کنید، آن ها این بو را نیز می شناسند و به شما نزدیک نمی شوند. برای درست کردن آتش، از شاخه ها و برگ های درختان پر دود استفاده کنید. آتش بزرگی بر پا کنید. اگر با گرگ ماده ای روبرو شدید که به خاطر نگرانی بابت توله هایش قصد حمله به شما را داشت، با دود و آتش می توانید آن ها را از محلی که هستید، دور کنید.

 

با سر و صدای زیاد قلمرو خود را مشخص کنید

می دانید که گرگ ها با زوزه های بلند کشیدن قلمرو خود را تعیین می کنند. اگر به درون طبیعت سفر کرده اید و احتمال مقابله با گرگ را می دهید، سر و صدای زیاد و بلندی تولید کنید. سعی کنید که سرو صداهایتان ترسناک و قوی به نظر برسند. گرگ ها از این سر و صدا می ترسند و از قلمرو شما دور می شوند. اگر در تورهای گروهی هستید، می توانید بیشتر سر و صدا کنید.

  • نکته: هیچ گاه در میان زوزه گرگ سر و صدا نکنید. گاهی گرگ های تنها برای پیدا کردن گروهشان، زوزه می کشند. اگر در این هنگام شما سر و صدا کنید در حقیقت گرگ را به سمت خود کشیده اید.

  • نکته دوم: با خود ابزارهایی همانند ترقه کپسولی، چندین ترقه سیگاری یا سوت مخصوص دور کردن سگ‌سانان به همراه داشته باشید. با این وسایل به راحتی گرگ ها را از محل اتراق و کمپ خود دور می کنید.

اگر با گرگ مواجه شدید، چه کنید؟

اگر در مسیرتان با گرگی روبرو شدید، آرام آرام عقب بروید به طوری که ارتباط چشمی خود را با گرگ حفظ کرده اید. به چشمان گرگ زل بزنید و هیچ گاه پشتتان را به گرگ نکنید. همانطور که به چشمان گرگ زل زده اید، سعی کنید آرام آرام عقب بروید. هیچ گاه غریزه حیوانی گرگ را با فرار فعال نکنید. اگر فرار کنید ممکن است برای گرگ حکم طعمه را پیدا کنید و در نتیجه به شما حمله کند.

پس هیچ گاه فرار نکنید و ندوید!

یادتان باشد که گرگ ها حیوانات بسیار سریعی هستند. در مقابله با حمله گرگ بهتر است فرار نکنید چرا که گرگ به شما خواهد رسید. گاهی گرگ ها اصلا قصد حمله ندارند. بنابراین از خود موضع ضعف با فرار نشان ندهید.

 

علت ترس گرگ از سگ 

 

گرگ ها در واقع از سگ ها ترسی ندارند; بلکه فقط می خواهند از آنها اجتناب کنند.

چرا که بیشتر گرگ ها یاد گرفته اند که: جایی که سگ ها حضور دارند احتمالا شکارچیان(انسان ها) هم در همان نزدیکی هستند; و گرگ ها می دانند که انسان ها (شکارچیان) آنها را میکشند.

اما سگ ها خیلی پارس می کنند;  آنها خیلی پرتکاپو هستند و اغلب اعتماد به نفس بیش از حدی دارند.

سیندی لودویگ؛ مربی حرفه ای سگ (ed Professional Dog Trainer ) و متخصص شناخت الگوهای رفتاری گرگ ها (Wolf ethology); در پاسخ به این سوال که ” علت ترس گرگ از سگ چیست؟ ” گفته است:

من تا کنون ندیده ام و نشنیده ام که گرگ از یک سگ بترسد. گرگ ها به راحتی می توانند بر یک سگ غلبه کنند و آن را بکشند. با این حال گرگ ها رفتار متفاوتی از سگ ها دارند. گرگ ها معمولا نسبت به اکثر سگ ها بسیار گوش به زنگ‌تر، هوشیار‌تر، محتاط‌تر، زیرک‌تر و باهوش‌تر هستند.

گرگ ها به صورت گله ای شکار می کنند; و به صورت گروهی برای از بین بردن شکار تلاش می کنند.

در حالی که سگ ها حیوانات گله ای خوبی نیستند.

آنها در درجه اول حیوانات لاشخوری هستند که اتحادیه های سستی دارند و شانسی در برابر یک گله گرگ ندارند.

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها